Poprawa jakości, funkcjonowania i rozwój oferty systemu transportowego na terenie Gminy Miasto Zgierz (2018-2020)

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (trybu pozakonkursowego w działaniu III.1.1 Niskoemisyjny transport miejski - Zintegrowane Inwestycje Terytorialne)
Projekt nr WND. RPLD.03.01.01-10-0001/18, pn. "Poprawa jakości, funkcjonowania i rozwój oferty systemu transportowego na terenie Gminy Miasto Zgierz" złożony przez Gminę Miasto Zgierz uzyskał pozytywną ocenę merytoryczną, w wyniku której otrzymał 80,68% punktów.
Przedmiotem projektu jest kompleksowe przedsięwzięcie infrastrukturalne przyczyniające się do zwiększenia wykorzystania transportu publicznego oraz do osiągnięcia niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności na terenie Gminy Miasto Zgierz.
Celem projektu jest zwiększenie wykorzystania transportu publicznego oraz wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Projekt obejmuje:
- Przebudowę układu torowego linii tramwajowej na terenie miasta Zgierza wraz z siecią trakcyjną (tj. kompleksowy remont torów wraz ze wszystkimi pracami towarzyszącymi);
- Budowę systemów dla rowerów ("Bike & Ride") przy węzłach przesiadkowych komunikacji zbiorowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą służącą obsłudze pasażerów;
- Budowę systemów parkingów dla samochodów ("Park & Ride") przy krańcowych przystankach lub węzłach przesiadkowych komunikacji zbiorowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą służącą obsłudze pasażerów;
- Budowę drogi dla rowerów w celu poprawy komunikacji na terenie Zgierza – jako element uzupełniający projektu.
Łączna wartości projektu: 24 067 810,00 zł
Wysokość dofinansowania: 18 001 271,95 zł (tj. 95 % wartości kosztów kwalifikowanych)
Okres realizacji projektu: IV kwartał 2018 – IV kwartał 2020 r.
Zobacz:
- Galeria zdjęć z realizacji projektu w 2018 r.
- Galeria zdjęć z realizacji projektu w 2019 r.
- Galeria zdjęć z podpisania umowy na remont torowiska tramwaju 45 (17.02.2020 r.)
- Galeria zdjęć z realizacji inwestycji w 2020 r.
- Galeria zdjęć z realizacji inwestycji w 2021 r.
- Galeria zdjęć z otwarcia linii tramwajowej 19.12.2021 r.
Czytaj też:
- "Tramwaj wróci na tory" (artykuł z 09.01.2020 r.),
- "Tramwaj coraz bliżej Zgierza" (artykuł z 18.02.2020 r.),
- "Do końca 2021 roku tramwaj wróci na zgierskie tory" (artykuł z 19.04.2021 r.),
- "Tramwaj już widać na horyzoncie" (artykuł z 07.10.2021 r.),
- "Tramwaj ze Zgierza do Łodzi już na horyzoncie" (artykuł z 15.11.2021 r.),
- "Wraca tramwaj do Zgierza" (artykuł z 25.11.2021 r.),
- "Uroczysta inauguracja kursów tramwajowych" - 19.12.2021 r.
- "Połączenie tramwajowe Łodzi i Zgierza" (artykuł z 15.12.2021 r.),
- "Od 20 grudnia 2021 r. zmiana trasy autobusu linii Z46" (artykuł z 17.12.2021 r.),